Známá věta se přenáší z generace na generaci – říkaly nám jí už naše babičky a prababičky. Je zachycena v našem povědomí, protože zánět plic je třeba stále vnímat jako velmi nebezpečné onemocnění. A skutečně je hrozbou hlavně pro staré lidi a vždy, když jej podceníme a řádně neléčíme.

Zápalu plic opravdu často předcházífyzické a psychické vyčerpání, stres a chřipkové onemocnění, takže doby dávno minulé nelhaly. Mnoho případů známe i z literatury, kdy hlavní hrdina válečných románů umírá jako vyčerpaný voják na zápal plic nebo lidé po dlouhých pochodech nedostatkem jídla a vody skonají touto obávanou nemocí.
 
Virový původ zánětu plic
Dnes častěji než pneumokokový zápal plic pozorujeme záněty plic virového původu, a to nejčastěji při běžných infekcích dýchacích cest či při chřipce. Zánět přechází z průdušek na plicní tkáň a často je jeho příznakem pouze přetrvávající kašel a někdy i teplota.

Je  proto třeba věnovat pozornost dlouhotrvajícímu kašli, protože lékař nemusí při normálním vyšetření zjistit, že jde o zápal plic! To ukáže často až rentgenový snímek, protože může jít jen o malé ložisko, poslechově nezjistitelné.
 
Nepříjemné komplikace
S objevem antibiotik by se zdálo, že zápal plic není třeba brát příliš vážně. Opak je ale pravdou a rozhodně má svoje oprávnění lidová moudrost, která radí:
·         neprochladnout
·         střídmost v životosprávě
·         dobrou hygienu

Pokud někdo podcení klid na lůžku a pravidelné užívání léků, riskuje komplikace. Plicní tkáň může zhnisat a infekce se rozšíří nebo na pohrudnici vzniklý výpotek stlačí plíci a omezí dýchání. To může nastat i při srůstech poplicní a pohrudniční blány.
 
Ohrožen je každý
Nezapomínejte na to, že zápalem plic nejsou ohroženy jen rizikové skupiny dětí, starších lidí , kuřáků a lidí s onemocněním srdce, plic či s poruchou imunity, ale může postihnout každého z nás, a to i výše uvedenými komplikacemi. Proto nepodceňujte chřipky, nachlazení ani psychické vyčerpání.

multi-portal.czZdravíZnámá věta se přenáší z generace na generaci – říkaly nám jí už naše babičky a prababičky. Je zachycena v našem povědomí, protože zánět plic je třeba stále vnímat jako velmi nebezpečné onemocnění. A skutečně je hrozbou hlavně pro staré lidi a vždy, když jej podceníme a řádně neléčíme. Zápalu...