Historie

Nejstarším pivovarem, o kterém dokazatelně historici ví je Břevnovský klášterní pivovar z roku 993. Poté o téměř století později zavedl Vratislav II desetiprocentní daň na chmel. Jeho pěstování nadešlo největšího rozmachu ve 12. století. V této době mohl tento blahodárný nápoj vařit každý bez žádných omezení. To se ještě vařilo v domácnostech ženami. O století později byli tohle právo udělováno královským městům.
upité pivo
Již zmíněné právo patřilo hned k několika privilegium, jenž se udělovali jen některým městům. A proto se začali vytvářet sladovnické cechy, které určili každému domu kolik může piva vyprodukovat a zároveň i někdy chodili kontrolovat jejich kvalitu. Dalším velice významný zlomem bylo postavení a otevření Plzeňského pivovaru. Ten nyní všichni známe jako Prazdroj založen roku 1842. Ovšem nastal i přechod k horšímu, protože za druhé světové války bylo spoustu těchto zařízení nenávratně zavřeno.

Dělení

U nás se celkem tento kvašený nápoj rozděluje celkem do sedmi kategorií. Především je poznáme podle hmotnosti mladiny. Ta je nejmenší jednoznačně u nealka a u sníženého obsahu alkoholu. A naopak nejvíce najdeme u Porteru, jenž je tato hodnota přes 18 %. Z hospod a různých zařízení je stále nejznámější výčepní pivo. Ale zde je volba na každém z nás, protože každý má rád něco jiného.
sklenice na pivo

Nákup

Češi asi nejvíce nakupují ležák. Výrobce zase volte podle svých předností. Nikdy nemá cenu se nutit do něčeho, o čemž Vás přesvědčí někdo jiný. Ale kde zakoupit různé druhy za rozumnou cenu? Určitě se jděte podívat do o/. Ale pokud zrovna nemůžete nebo nemáte čas, tak si ho můžete pohodlně objednat. Dovezou Vám ho kdekoliv domů po celé Praze ve vyhrazené dny. V současné době můžete vybírat z 11 druhů. Na zmíněné stránce okamžitě a přehledně vidíte aktuální nabídku i s ceníkem za půl litru. Tak neváhejte a hurá nakupovat!

multi-portal.czSlužbyHistorie Nejstarším pivovarem, o kterém dokazatelně historici ví je Břevnovský klášterní pivovar z roku 993. Poté o téměř století později zavedl Vratislav II desetiprocentní daň na chmel. Jeho pěstování nadešlo největšího rozmachu ve 12. století. V této době mohl...