V našem životě se nachází spousta věcí, které jsou pro nás všední a naprosto běžné. Mezi ně beze sporu patří i lepící páska. Doma ji máme snad všichni, ve všech možných rozměrech, barvách, tloušťkách, oboustranné, dekorační, textilní, speciální lepící páska na různé materiály… Málokoho z nás však napadlo, jak vznikla? Kdo ji vynalezl? A k čemu měla původně sloužit?


stříbrná lepící páska


Stejně jako všechny praktické věci, i lepící pásky mají svoji historii. Vynalezl je muž jménem Richard Gurley Drew ve dvacátých letech minulého století v USA. Nový vynález vznikl na popud výrobců automobilů, kteří podobný výrobek potřebovali při dekoraci aut – konkrétně při tvoření barevných linií na kapotách automobilů. Richard Gurley Drew se chytl šance a začal experimentovat. Hledal náhradu za chirurgickou pásku, která se v té době používala. V roce 1925 vyrobil první papírovou pásku, která obsahovala lepidlo. Richardovi to nestačilo a nadále ve svých experimentech pokračoval.
V dnešní době již máme na trhu obrovské množství tohoto žádaného produktu, a neustále vznikají další a další. Jedná se především o tyto skupiny lepících pásek:

  • Průhledné: asi nejznámější páskou je ta průhledná. Ta vznikla již v roce 1930 a vynalezl ji stejný člověk jako tu úplně první. Dodnes je velice často používaná, používají ji již děti ve školkách a školách, hodí se nám v domácnostech, muži ji mají v dílnách.
  • Papírové: papírové pásky se využívají třeba při malování pokojů, pro udržení čistých a rovných linií. Většinou nejsou tolik trvanlivé jako jejich kolegyně, avšak jsou využívány tam, kde potřebujeme něco přichytit jen na chvíli a zase sundat.


průhledná lepící páska

  • Speciální: pásek je opravdu velké množství, patří mezi ně i takzvané speciální lepící pásky. Jedná se o pásky stříbrné či zlaté, krepové, oboustranné, nebo třeba lepící páska, která je využívána při exekucích.
  • Dekorační: v současné době jsou velice oblíbené dekorační pásky, které se dají využít místo stuh, třeba při balení Vánočních dárků a k výzdobě domácnosti.


multi-portal.czNákupyV našem životě se nachází spousta věcí, které jsou pro nás všední a naprosto běžné. Mezi ně beze sporu patří i lepící páska. Doma ji máme snad všichni, ve všech možných rozměrech, barvách, tloušťkách, oboustranné, dekorační, textilní, speciální lepící páska na různé materiály… Málokoho z nás však napadlo, jak...