Rozdíly mezi inkoustovou a laserovou tiskárnou spočívají v odlišné technologii, každá z nich pracuje na jiném principu. U těch inkoustových jsou velmi jemné a drobounké kapky tekutiny vstřikovány mikroskopickými tryskami do papírové předlohy, kde jsou pak tepelně nebo piezoelektrickým jevem pevně fixovány.
U laserových neproudí na papír žádná tekutina, ale vše probíhá suchou cestou pomocí elektro-optického jevu na speciálním válci, který odráží elektrické impulsy a nanáší toner v podobě sypkého prášku na místa, kde je třeba.Poté se za vysoké teploty prášek zapeče do papíru a zažehlí dalším tzv. zažehlovacím válcem.

tisk fotografie

Oba způsoby se od sebe liší nejen výsledným výtiskem, ale i rychlostí zpracování.
Rychlost – tisková rychlost jednoznačně nahrává laserovým tiskárnám. Proto se také uplatní zejména u velkoobjemových realizací, tedy zejména ve firmách. Bez problémů zvládne přes padesát stran za minutu. Tomu také odpovídá vždy objemnější zásobník, zvláště u dražších zařízení určených pro běžný kancelářský provoz.

home office

Zasychání barvy– tento jev provází pouze inkoustové náplně, nikoli tonery. Toner obsahuje sypký prášek, ale součástí inkoustu je z více než 70 procent voda. Ta se časem z mikrotrysek odpařuje, a jestliže se delší dobu netiskne (např. déle než týden), náplň může úplně zaschnout a tím pádem znehodnotit.
Fotografie– Jestliže očekáváte velmi kvalitní výtisk na fotografický papír od laserové tiskárny, tak jste vedle. Pro tyto účely jsou určeny výhradně inkoustové tiskárny. Ať už zvolíte náplně HP 301 primatisk.cz a mnohé další od výrobců Hewlett Packard, anebo výrobce Epson či Canon, nemůžete šlápnout vedle.
Provozní náklady– ty se projeví zejména u velkokapacitních výtisků, jestliže máte tiskárnu doma jen na občasný tisk, je doplňování inkoustů i tonerů finančně náročné přibližně stejně. Pro velké počty výtisků je pak výhodnější laser.

multi-portal.czNákupyRozdíly mezi inkoustovou a laserovou tiskárnou spočívají v odlišné technologii, každá z nich pracuje na jiném principu. U těch inkoustových jsou velmi jemné a drobounké kapky tekutiny vstřikovány mikroskopickými tryskami do papírové předlohy, kde jsou pak tepelně nebo piezoelektrickým jevem pevně fixovány. U laserových...