Pokud chceme něco vědět, zeptáme se Google. Na oběd si domluvíme schůzku přes Whatsapp. Streamujeme hudbu a filmy online. A pokud je baterie ve smartphonu prázdná, dostaneme záchvat paniky, koneckonců bychom mohli přijít o něco důležitého. To vše vytváří stres, dělá nás neklidnými a závislými, ale existuje cesta ven. Digitální detox je proces, který by nás zachránit před digitálním vyhořením a funguje.

 klíč na kamenech
Několik pravidel pro digitální půst

1. Ložnice bez mobilu, notebooku, TV

Je pohodlné sledovat televizi v posteli nebo používat laptop. Přesto byste měli vyhnat vaše digitální zařízení z ložnice. Studie ukazují, že spánek je méně klidný, pokud používáte zařízení před spaním nebo v noci.

2. Použijte analogový budík

Kdo používá chytrý digitální budík, měl by přepnout na analogový budík. To zabraňuje tomu, aby se vaše ostatní smart zařízení opět vplížily zpět do ložnice, ale také, že strávíte prvních pár minut svého rána s mobilním telefonem. Místo toho si zvykněte na ranní rutinu bez nich.

3. Zkontrolujte e-maily pouze jednou denně

Je poměrně praktické, že jsme vždy k dispozici. Zároveň se však cítíme povinni okamžitě reagovat na e-maily a zprávy. Namísto toho si udělejte čas pouze jednou nebo dvakrát denně na zodpovězení e-mailů nebo zpráv na Facebooku. Pokud se stalo něco opravdu důležitého, přátelé a rodina se vám mohou dovolat telefonicky.
černý iphone

4. Vypínejte zařízení

Digitální zařízení jsou nyní navržena tak, aby i v pohotovostním režimu sotva spotřebovávaly baterii. Namísto vypínání běží celý den a jsou vždy po ruce. Ale s digitálním detoxem platí: pokud jste dokončili svoji práci na notebooku, vypněte zařízení úplně. Odpor jej zase zapnout je pak je větší, protože to nakonec trvá déle.

5. Udělejte si čas pro vaše chytrá zařízení a čas bez nich

Dělejte věci, které potřebujete udělat online, najednou. Napište věci, které chcete vyhledat, a pak je proveďte najednou.

6. Nechte svůj mobil doma

Pokud se setkáváte s přáteli, jdete na procházku s rodinou, nebo ráno do pekárny, či si večer zaběhat, pak nechte svůj mobilní telefon doma. Pokud ho nemáte, nemůžete se na něj dívat. To je zpočátku velmi zvláštní, ale pak také osvobozující!

7. Zůstaňte1 den offline

Mějte na paměti vždy jeden den bez chytrých zařízení, nejlépe o víkendu, a buďte offline. Trávíte den s přáteli a rodinou, konečně si přečtete dobrou knihu, jdete ven do přírody nebo sportujete, relaxujete ve vaně.

8. Praxe všímavosti

Všímavost může pomoci zpomalit náš každodenní život a omezit stres, který může být vyvolán neustálou záplavou informací a přístupností.

 

multi-portal.czŽivotní stylPokud chceme něco vědět, zeptáme se Google. Na oběd si domluvíme schůzku přes Whatsapp. Streamujeme hudbu a filmy online. A pokud je baterie ve smartphonu prázdná, dostaneme záchvat paniky, koneckonců bychom mohli přijít o něco důležitého. To vše vytváří stres, dělá nás neklidnými a závislými, ale existuje cesta ven....