Být vodákem je specifický životní styl. Naplno mu propadnout znamená číst nesmrtelnou knihu Zdeňka Šmída s názvem „Proč bychom se netopili“, v polovině května vyhlížet, jak se vyvíjí stav vody na říčních tocích, a především plánovat, kam letos vyrazit.

loket

Česká republika má vodákům co nabídnout, od terénů pro začátečníky až po extrémní kolbiště s obtížností WW IV. Některé řeky však mohou poskytnout i více možností a jednou z nich je i západočeská Ohře. Na jejím horním toku vás budou provázet ostré úzké meandry, poměrně rychle tekoucí, ale přehledné, kde i začátečníci nebudou mít potíže s ovládáním plavidla. Naopak u Karlových Varů se řeka zařezává do skalnatého údolí a tvoří svižné peřeje u osady Hubertus, Kyselka a Velichov.

Historický klenot na skalním ostrohu

Tím předělem mezi poklidnou říční hladinou a prvními výraznějšími peřejemi je městečko Loket nad Ohří. Plující dobrodruhy přivítá poměrně neočekávaně dominantní siluetou středověkého hradu ze třináctého století. Ohře protéká mezi Loktem a Královským Poříčím zalesněným kaňonem, jehož profil uzavírá plochou sokolovskou hnědouhelnou pánev mezi Habartovem a Novým Sedlem, která se proměnila po desetiletích intenzivní těžby na pustou měsíční krajinu.

kaskáda

Ostré kontrasty mezi meandry horní Ohře, těžební oblastí v okolí Sokolova a lázeňskými kolonádami Karlových Varů jsou jedním z důvodů, proč je právě splouvání této řeky považováno za jeden z nejzajímavějších vodáckých zážitků. Městská památková rezervace v Lokti je vyzdobena domy, z nichž na vás dýchne středověk i v dnešní uspěchané době. Netradiční ubytování Loket na náměstí T. G. Masaryka může být pro každého z vás zpestřením v duchu romantického snění i poklidné atmosféry historického centra na okraji Slavkovského lesa, jehož cíp vstupuje ve strmých skalistých hřebenech Svatošských skal do říčního koryta v prvních nesmělých peřejích.

5/5 - (1 vote)
https://www.multi-portal.cz/wp-content/uploads/img_a333199_w1690_t1546520249.jpghttps://www.multi-portal.cz/wp-content/uploads/img_a333199_w1690_t1546520249.jpgmulti-portal.czSlužbyBýt vodákem je specifický životní styl. Naplno mu propadnout znamená číst nesmrtelnou knihu Zdeňka Šmída s názvem „Proč bychom se netopili“, v polovině května vyhlížet, jak se vyvíjí stav vody na říčních tocích, a především plánovat, kam letos vyrazit. Česká republika má vodákům co nabídnout, od terénů pro začátečníky až po extrémní...