Při nákupu z vybraných zahraničních portálů je výhodou to, že neplatíte poštovné. Mohou se zde ale nacházet jiné nástrahy. Jednou takovou je DPH a clo. Nejdříve je vhodné zmínit, že DPH a clo představují zcela stejnou věc – poplatky. Rozdíl není však pouze v jejich označení, každý zároveň má jinou výši. Podle čeho se tedy určují? Tím zásadním faktorem, který o celé této problematice rozhoduje, je cena vašeho balíku. Pro země EU je v této věci stanovena hraniční částka, jež činí22 eur. Pokud jste za balík nezaplatili více než 22 eur, DPH i clo se na vás nevztahují. Pokud se vám ale stane, že budete platit DPH nebo clo, musíte v této situaci počítat také s přirážkou pošty či kurýrní společnosti, který činí přibližně 5 eur.
fialový dáreček

Kdy se platí DPH?

Poplatek DPH platíte v případě, že hodnota balíku je vyšší než 22 eur, ale zároveň menší než 150 eur. Výše DPH je 21 % z ceny balíku.

Kdy se platí clo?

Clo se na vás vztahuje ve chvíli, kdy váš balík přesáhne hodnotu 150 eur. Výše cla je 4,7 % z ceny balíku. Avšak tato situace je mnohem záludnější. Se clem totiž platíte i výše zmíněné DPH, avšak s tím, že clo má v tomto výpočtu přednost.
Pojďme si uvést praktické příklady, jak si výši poplatků spočítat. Prve si musíte zjistit, jaké poplatky se vás budou týkat. Poštovní poplatek bude v našem případě 5 eur. Předpokládejme, že vámi objednaný balík stojí:
·         19 eur – Clo ani DPH se vás netýkají. Zaplatíte 19 eur.
·         34 eur – V tomto případě se tedy jedná o DPH + poplatek pošty. Nejdříve si vypočítáte 21% částku ze zmiňované ceny (= 7,14 eur) a obojí sečteme. Poštovní poplatek budeme předpokládat ve výši 5 eur. K úhradě máte 46,14 eur.
·         178 eur – Nyní se na vás vztahují poplatky cla. První krok v této situaci je vypočítat hodnotu 4,7 % z ceny zboží (= 8,36 eur). Nyní musíte původní částku a výši cla sečíst (= 186,36 eur) a teprve z této hodnoty vypočítat DPH (= 39,14 eur). Poté vše dáte dohromady a přičtete poštovní poplatek. Za balík tedy zaplatíte 230,50 eur.
prodej on-line

Dá se na oba poplatky vyzrát?

Za určitých okolností je možné se DPH a clu zcela vyhnout. Nejjednodušší varianta je pořízení něčeho, co stojí méně než 22 eur. Můžete však záhy zjistit, že to není to pravé ořechové. Rozhodnete se tedy těchto věcí koupit víc, například unikátní hrníček za 16 eur a tričko za 20 eur. Avšak tento společný nákup jednotlivých produktů s cenou menší než 22 eur vyústí v to, že za balík zaplatíte celkově 36 eur a bude se tím pádem na vás vztahovat DPH. V tomto případě můžete hrníček i tričko objednat samostatně s odstupem například několika dnů a z obou produktů vlastně uděláte dvě různé objednávky. Vždy je ale dobré mít na paměti, kolik jste ochotni do dárků tímto způsobem investovat a jak se to projeví na konečné ceně.

multi-portal.czInternetPři nákupu z vybraných zahraničních portálů je výhodou to, že neplatíte poštovné. Mohou se zde ale nacházet jiné nástrahy. Jednou takovou je DPH a clo. Nejdříve je vhodné zmínit, že DPH a clo představují zcela stejnou věc – poplatky. Rozdíl není však pouze v jejich označení, každý zároveň má jinou výši....