Zvláště ženy se na své narozeniny příliš netěší. Připomíná jim to, že jsou opět o rok starší. To souvisí se zažitou představou, že mládí a krása spolu souvisí a že ženy, které vypadají i ve vysokém věku krásně, jsou pouze výjimkou. Přibývající věk je zkrátka jedna z věcí, které srážejí ženám sebevědomí. Musí tomu ale tak být?mísa s vychlazeným šampaňským – ideální dárek

Co je tedy příčinou tohoto předsudku proti vyššímu věku? Je to hlavně modelingový průmysl. Aby se jejich výtvory dobře prodávaly, chtějí, aby je prezentovaly ty nejkrásnější modelky. Ty jsou potom vnímány jako vzor krásy. Jakmile se však objeví nějaká nedokonalost, žena v modelingu obvykle končí.

Tento trend se však přenáší i na běžné ženy, kdy i ony mají představu, že jakmile se objeví první vráska, stanou se okamžitě méněcennými. Toho samozřejmě využívá i kosmetický průmysl. Ten nabízí nejrůznější (obvykle drahé) přípravky na odstranění vrásek, celulitidy, na omlazení pleti… To vše podporuje představu, že pouze mládí může být krásné. To ostatně můžeme vidět i v nepsaném společenském zákoně, který zakazuje ptát se ženy na věk. A pokud jí chceme pochválit vzhled, řekneme, že vypadá mladě.

Milníkem pro většinu žen bývá právě oslava narozenin 40. V našich představách je zakořeněno, že právě tento milník znamená začátek stáří. V ženské mysli je to spojeno například s menopauzou, která obvykle nastává mezi 40. a 50. rokem života. A právě menopauza je vnímána jako definitivní znamení stáří.do oslavy narozenin můžete zapojit i domácí mazlíčky

Přitom to vůbec není pravda. Menopauza pouze znamená, že žena už v těle nemá vajíčka. A vzhledem k tomu, že každá z nás jich má v těle jiný počet, a navíc se liší i věk, kdy začneme menstruovat, není rozhodně menopauza příznakem stáří.

Pokud se podíváme do minulosti, zjistíme, že tam měli staré ženy obvykle v úctě. Patřily k nejváženějším členům společnosti a jejich hlas měl velkou váhu. Byly považovány za symbol moudrosti, právě kvůli životním zkušenostem, které nashromáždily.

Takže jak se rozhodnete? Buď můžete tento věk vnímat jako začátek konce, nebo si řeknete, že jste to stále vy. Stejná jako včera, kdy vám bylo 39. A ty odvážnější z nás tento den mohou dokonce oslavit pořádnou party. Uvidíte, že rozhodně budete šťastnější.

multi-portal.czSlužbyZvláště ženy se na své narozeniny příliš netěší. Připomíná jim to, že jsou opět o rok starší. To souvisí se zažitou představou, že mládí a krása spolu souvisí a že ženy, které vypadají i ve vysokém věku krásně, jsou pouze výjimkou. Přibývající věk je zkrátka jedna z...