V naší společnosti žije převážná část obyvatel, která musí počítat každou korunu. Nejenom aby ušetřily například na dovolenou, na studium pro své děti, ale i na topnou sezónu. Těch důvodů bude určitě více, ale kde na to brát a nekrást?
 
Jak ušetřit na jídle
I dnes uvařit jídlo, které by mělo být chutné, z kvalitních a levných surovin, to chce hodně zkušeností, trpělivosti a snažit se vařit z jednoduchých surovin, tak jak vařily naše babičky a maminky. Šetřitna jídle za každou cenu, to rozhodně ne. Nebudete šidit kvalitu, ale tak trochu kvantitu. Ne, recepty zde nenajdete. Jen několik rad:

·         Nekupovat zbytečnosti.
·         Jeden měsíc si odkládejte bločky za potraviny. Poctivě si udělejte po měsíci přehled, co jste kupovat nemuseli, co jste vyhodili. Tak získáte přehled o tom, co potřebujete.
·         Napište si vždy na týden jídelníček. Tím máme na mysli, že nebudete jídlo zbytečně vyhazovat. Dá se ušetřit například i na tom, že když si koupíte větší množství masa, které si naporcujete, popíšete na co je a dáte ho do mrazáku.
·         Popřemýšlejte, jestli se vám vyplatí kupovat zdánlivě výhodné balení, po ekonomické stránce se totiž moc nevyplatí. A to z toho důvodu, že pokud ho nemůžete odložit tak, aby se nepokazilo, sníte ho mnohem dříve, než by se snědlo, kdyby jste tyto potraviny kupovali postupně.

Úspory energie při ohřevu vody a žehlení
·         Ohřívejte jen potřebné množství vody na kávu nebo čaj
·         Dbejte na to, aby jste žehlili prádlo, které není velmi přesušené nebo naopak vlhké. Protože na prádlo, které je suché akorát, spotřebujete mnohem méně energie.
·         Pravidelně odstraňujte vodní kámen z praček, myček, napařovacích žehliček, varných konvic. Zanesením vodním kamenem účinnost těchto spotřebičů klesá a tím spotřebujete mnohem více energie.
·         Nepřetápějte v zimě místnosti, ve kterých přes den obyvatelé jsou v práci nebo ve škole. V noci by měly být místnosti vytopené na 18 – 20°C.

Neobyvatelné místnosti jako je například chodba, pokoj pro hosty, kde momentálně nikdo není, nespí, tyto místnosti jen temperujte. Tam, kde se nejčastěji zdržujete (kuchyň, obývací pokoj, dětský pokoj), tam mějte teplotu vyšší, pocitově příjemnou.
 
Vypínejte  stand-by elektrospotřebičů
·         Pohotovostní režim „stand-by“ je neviditelný žrout elektřiny. Většina vašich domácích elektrospotřebiču (televize, počítač, notebook, tiskárna, fax, přehrávač DVD a pod.) zůstávají zapnuté v pohotovostním režimu. Relativně nízká energie v tomto režimu se stále načítá po celých 24 hodin denně. Proto „stand-by“ režim vypínejte, můžete tak ušetřit i několik tísíc ročně.
 
Ve většině domácnosti se najdou rezervy, které vám vaše peníze ušetří. Stačí se jen zamyslet a chtít.

multi-portal.czFinanceV naší společnosti žije převážná část obyvatel, která musí počítat každou korunu. Nejenom aby ušetřily například na dovolenou, na studium pro své děti, ale i na topnou sezónu. Těch důvodů bude určitě více, ale kde na to brát a nekrást?   Jak ušetřit na jídle I dnes uvařit jídlo, které by mělo být chutné, z kvalitních a levných...