Jezdecký sport je jeden z nejnáročnějších, a to z mnoha hledisek. Pohyb na koni vyžaduje dobrou fyzickou kondici, zvládání alespoň základních dovedností práce s koněm a mimo jiné klade i značné nároky na potřebné vybavení.
K těm základním prvkům patří sedlo a podsedlová dečka. Deček existuje několik typů, které se liší vzhledem i funkcí, mají však společný znak a tím je bránit poškození sedla vlivem namáhání materiálu koňským potem. Dečky jej rychle a spolehlivě absorbují, zvláště ty sofistikované ze speciálních materiálů.

dečka

Podle způsobu využití rozdělujeme dečky na korekční speciály se změkčujícím gelem, drezurní pro lepší kontakt se zvířetem, univerzální a westernové. Nejkrásnější bývají právě bohatě zdobené dečky na westernové ježdění a vídáme je na koňském hřbetu jako přirozenou součást celého kompletu. Jaká westernová sedla se u nás používají nejčastěji?

Cutting – velmi často se s ním setkáte na volných rančích, kde přichází jezdci do kontaktu s hovězím dobytkem. Dnes se využívá jako pracovní typ pro honáky, kteří vyžadují větší volný prostor na dosedové ploše a zároveň pevný pocit opory nohou ve třmenech. Jejich typickým znakem je kromě pohodlného plochého posedu i dlouhá a výše položená tzv. hruška – opěrný bod v přední části sedla.

Reining – ideální typ pro výcvik koní určených k westernovému způsobu ježdění. Je velmi oblíbené mezi rekreačními jezdci, neboť je ze všech westernových sedel nejvíce přizpůsobeno pohodlí při kontaktu se zvířetem a jeho ovládání. Mnohdy bývá bohatě zdobeno a využívá se pro ukázkové jízdy a pro filmové záběry.

podsedlová dečka

Trail – možná jste někdy zahlédli v přírodě skupinu jezdců, kteří směřovali v malebné krajině úvozy, polními pěšinami a travnatou loukou k nejbližšímu vodnímu zdroji a dále k místu pro přenocování. Tyto turistické atrakce pořádá mnoho jezdeckých nadšenců nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích. Jsou jistou obdobou volného způsobu života a na koňském hřbetu obzvláště vynikají. Pro tyto účely několika denních turistických pochodů jsou ideální sedla trailová, jejichž vzhled je jakýmsi rozhraním mezi westernovými a anglickými. Vykazují velmi měkký a pohodlný posed, mají dobré polstrování a jsou vybavena kovovými sponami a oky pro uchycení turistické výbavy.

multi-portal.czNákupyJezdecký sport je jeden z nejnáročnějších, a to z mnoha hledisek. Pohyb na koni vyžaduje dobrou fyzickou kondici, zvládání alespoň základních dovedností práce s koněm a mimo jiné klade i značné nároky na potřebné vybavení. K těm základním prvkům patří sedlo a podsedlová dečka. Deček existuje několik...