Ve středověku chodili lidé špinaví a ve špinavých šatech a jen občas se umyli. Přesněji řečeno si umyli obličej a ruce a zbytku těla se moc často nevěnovali. Ten přišel do styku s vodou velice zřídka. Moc se o tomto nešvaru dávných dob nedozvídáme, jelikož ani kronikáři se mytí ve svých spisech příliš nevěnovali. Proč také ztrácet čas s něčím tak bezvýznamném, jako je mytí.
 
Rozhodně si neberme příklad ze středověku, avšak nepovyšujme sprchování, ba i několikrát za den, na něco veledůležitého.
 
S koupáním a sprchováním bychom to neměli přehánět
Pokud jste si mysleli, že bez koupání nelze žít a je to váš oblíbený rituál, bez kterého si svůj den neumíte ani představit, vězte, že tomu tak nemusí být.  Vědci totiž objevili, že časté sprchování či „čvachtání“ v napuštěné vaně lidskému tělu naopak škodí. Přestože každodenním sprchování smyjete z těla společně s potem pachy i prach, který na vás ulpěl v průběhu dne, zároveň si smýváte maz a přírodní oleje, které chrání vaše tělo před vysoušením. Tyto oleje jsou nezbytné pro správné fungování vaší pokožky. Kůže je po častém mytí náchylnější k vysychání, vznikají na ní praskliny a těmi se do lidského organismu dostávají bakterie a mikroorganismy, které tělu škodí.

Časté sprchování provádíme hlavně z estetických důvodů a mnohdy si myslíme, že po umytí jsme čistší, avšak z bakteriologického hlediska tomu tak není, jak potvrzují výzkumy. A ani sprchové gely nejsou tak skvělými pomocníky, jak jsme si mysleli. Pro mytí je lepší obyčejné mýdlo. Samozřejmě i vědci uznávají, že pokud provádíte velmi náročnou fyzickou práci, pracujete ve špinavém prostředí či jste se právě vrátili z tréninku nebo posilovny, sprcha je samozřejmou nezbytností.
 
S hlavou tomu není jinak
Stejné je to také s mytím vlasů a pokožkou hlavy. Pokud máme klasicky mastné vlasy a pokožku pod nimi, stačí nám mýt si je jednou až dvakrát za týden.  Pokud však trpíme nadměrnou mastivostí  vlasů či kupříkladu jsme náchylní na tvorbu lupů, je třeba věnovat se mytí několikrát týdně nebo i denně, dle problémů a potřeby.

multi-portal.czMužiVe středověku chodili lidé špinaví a ve špinavých šatech a jen občas se umyli. Přesněji řečeno si umyli obličej a ruce a zbytku těla se moc často nevěnovali. Ten přišel do styku s vodou velice zřídka. Moc se o tomto nešvaru dávných dob nedozvídáme, jelikož ani kronikáři se mytí ve...