Předcházet psychosomatickým onemocněním patří ke zdravému životnímu stylu. Rozčilení, starosti a stres nám berou radost ze života a mohou také přispívat ke vzniku závažných onemocnění. Můžeme mít srdeční potíže, žaludeční vředy, deprese, hučení v uších, astma, alergie – seznam nemocí a zdravotních potíží, které jsou způsobeny stresem je velmi dlouhý.

Dle psychologů však samotný stres nebývá skutečnou příčinou nemocí. Ve skutečnosti jsou jím pocity, které stres vyvolává a jenž potlačujeme a uzavíráme v sobě.

 
Nepotlačujte přirozené reakce
Pokud budeme svoje pocity vytlačovat ze svého vědomí a záměrně si je nepřiznávat, bude to pro nás velmi nebezpečné. Začarovaný kruh se dá do pohybu, protože psychické pocity jsou těsně spjaty s fyzickými reakcemi. Chceme všechno dokonale zvládnout, a tak se chováme zdánlivě klidně až lhostejně. Jenže vynakládáme na to spoustu vnitřních sil.

A co se děje s naším tělem? Napnou se nám svaly, zrychlí tep a zvýší krevní tlak. Trvalá pohotovost a napětí pak zanechává stopy na celém organizmu a ten snadno onemocní.
 
Otevřeně projevovat svoje pocity je zdravé
Lepší je nebýt slepí ke svým pocitům a naučit se je otevřeně projevovat, ovšem nikoliv explozí vzteku, když už v nás chronické napětí dlouho bublá. Jde pouze o protichůdný postup od těch, kteří se dokonale ovládají. Oba typy si však připravují osudné následky, když nedbají varování svého těla. Nemoce = emoce, čili potlačené emoce způsobují nemoce. Když jim nedáme průchod, jsme vlastně agresivní vůči sobě.
 
Věnujte se relaxačnímu cvičení
Najít cestu k vlastnímu světu pocitů nebývá snadné. Pomoci nám v tom mohou uvolňovací, meditační nebo dechová cvičení a jóga, jenž patří ke zdravému životnímu stylu. Důležité je uvědomit si ve všedním životě signály svého těla a naučit se na ně přiměřeně reagovat v kritických situacích.

multi-portal.czŽivotní stylPředcházet psychosomatickým onemocněním patří ke zdravému životnímu stylu. Rozčilení, starosti a stres nám berou radost ze života a mohou také přispívat ke vzniku závažných onemocnění. Můžeme mít srdeční potíže, žaludeční vředy, deprese, hučení v uších, astma, alergie – seznam nemocí a zdravotních potíží, které jsou způsobeny stresem je velmi...