Zlatý Ámos je soutěž o nejlepšího a nejoblíbenějšího učitele u nás. První ročník byl vyhlášek už v roce 1993 a jejím prvním vítězem byl Petr Martínek. Vítěz soutěže přebere cenu a titul Zlatého Ámose. O vítězství v této kategorii rozhoduje porota. Během posledních let se však soutěž rozrostla o několik dalších podkategorií. Vyhlašuje se cena pro Dětského Ámose, o kterém rozhoduje porota, která je složená z dětí ze škol, které se se svým vyučujícím probojovaly až do finále.
dovednosti holky

Také se vyhlašují kategorie Ámos Sympaťák, toho si volí lidé u televizních obrazovek pomocí SMS zpráv a Média Ámos, kterého pro změnu vybírají novináři přítomní ve finále soutěže. V roce 2010 organizátoři vymysleli další kategorii a tou je EKO Ámos, toho vybírají lidé z firmy EKO KOM, která partnerem celé soutěže. O pořádání soutěže Zlatého Ámose se stará Klub Domino – občanské sdružení a dětská tisková agentura.

Soutěž funguje tak, že od října do prosince žáci přihlašují své oblíbené kantory, v přihlášce musí být uvedena jeho stručnější charakteristika, popsána nějaká společně prožitá příhoda a podpisy minimálně stovky osob, kteří souhlasí s podáním přihlášky.
stůl učitele

Během ledna a února pak probíhají regionální kola, kde si žáci sami obhajují svého navrženého kandidáta. Dále následuje semifinále, které se už koná na ministerstvu školství a účastní se ho učitelé, kteří postoupili z regionálních kol. Ti předstupují před porotu a prezentují svou cestu k tomu, proč si je jejich žáci zvolili do této soutěže. Velké finále soutěže se potom koná kolem výročí narození Jana Amose Komenského (Den učitelů – 28. března), účastní se ho postupující učitelé ze semifinále spolu se žáky. Všichni pak společně absolvují čtyři soutěžní úkoly, pak samostatně vystoupí učitel a pak následuje vystoupení učitele se svými žáky. Korunovace Zlatého Ámose pak probíhá na Kantorském bále další den.

 

multi-portal.czŽivotní stylZlatý Ámos je soutěž o nejlepšího a nejoblíbenějšího učitele u nás. První ročník byl vyhlášek už v roce 1993 a jejím prvním vítězem byl Petr Martínek. Vítěz soutěže přebere cenu a titul Zlatého Ámose. O vítězství v této kategorii rozhoduje porota. Během posledních let se však soutěž rozrostla o několik dalších...