Snažíte se shodit přebytečné kilogramy a poctivě a pravidelně cvičíte, přesto na sobě nepozorujete žádné výsledky? Pak pravděpodobně děláte jednu z následujících chyb.


Špatná volba sportu

Při volbě sportu je potřeba myslet na cíl vašeho sportování. Pokud chcete hubnout, je lepší volit aerobní typ sportování, což je například běhání v pomalejším tempu, rychlá chůze, jízda na kolečkových bruslích. Máte-li zájem spíše tvarovat a zpevňovat postavu, pak je vhodnější zvolit sport probíhající v anaerobní zóně a se zátěží. Zde můžeme jmenovat například oblíbené posilování ve fitness centrech, nebo programy HEAT cvičení. Pro zlepšení kondičky je také vhodné anaerobní cvičení v rychlejším tempu. Může se jednat například o rychlý běh, tabata cvičení, lekce zumby či spinning.


Vyšší tepovka

Zrychlený puls souvisí s předchozím bodem špatné volby sportu. Pokud chcete zhubnout, už víte, že se máte pohybovat v aerobním pásmu tepového režimu. Mnoho lidí začne běhat a snaží se co nejrychleji, což právě vede ke zvýšení kondice, pokud to jedinec dříve spíše nevzdá. Aerobní zóna je mezi 65 a 85 procenty vaší maximální tepové frekvence. Tu zjistíte tak, že od čísla 220 odečtete váš věk. Zkuste proto běhat pomaleji, vyplatí se to.


Špatné stravování

Bohužel sport není všechno. Dokonce by se dalo říci, že má zanedbatelnější vliv na hubnutí, než se mu přikládá na významu. Podle studií se ukazuje, že 80 % cesty za vysněnou postavou dělá jídlo a jen 20 % zbývá na samotný sport. Je proto důležité přemýšlet nad tím, co a hlavně kdy jíte. Něco jiného byste měli do těla dostat před samotným sportem a něco po tréninku. Teď ani nemáme na mysli doplňky stravy v podobě L-carnitinu nebo L-creatinu. Ostatně i zde se vedou spory o účinnosti zmíněných látek. Mnohem více byste se měli zaměřit na vyvážený poměr makro živin, tj. bílkovin, sacharidů, zdravých tuků a vlákniny, ve vaší stravě.


Přetrénovanost

Ano, pokud jsou svaly nadměrně přetěžovány a není jim dopřávána regenerace, můžou tzv. začít sami sebe požírat, zmenšovat se. Tělo se cítí celkově zesláblé a metabolismus není nastartován k procesu hubnutí. Je proto vhodné zařazovat dny, kdy se sportu věnovat nebudete.
 
Pokud stále máte pochybnosti, co děláte špatně a předchozích chyb jste se vyvarovali, pak je vhodná doba navštívit nějakého specialistu, lékaře.

multi-portal.czSportSnažíte se shodit přebytečné kilogramy a poctivě a pravidelně cvičíte, přesto na sobě nepozorujete žádné výsledky? Pak pravděpodobně děláte jednu z následujících chyb. Špatná volba sportu Při volbě sportu je potřeba myslet na cíl vašeho sportování. Pokud chcete hubnout, je lepší volit aerobní typ sportování, což je například běhání v pomalejším tempu, rychlá...