Říká se, že každý člověk bude jednou starý.Myslím, že to není, až tak docela, pravda. Spíše jen ten, který bude mít štěstí a osud mu dovolí, ujít delší životní cestu. Buďme ale optimisté a věřme, že právě my to štěstí mít budeme. Každý si určitě představuje, že bude, až do vysokého věku, aktivním a nebude muset být někomu na obtíž.
·        Rčení, že je člověk starý, podle stavu své duše, je možná pravda.
·        Někdy tělo duši neposlechne a pak nastává problém.

Dříve to měli lidé jasně dané.
·        Museli se o své seniory postarat, ať chtěli nebo nechtěli, anebo ať mohli nebo nemohli.
·        Dát svého předka do domova důchodců, kterému se hanlivě říkalo starobinec, bylo velkou ostudou.


Pomoc pro seniory a jejich blízké

Dnes je to o něčem jiném. Uspěchaná doba, která většinou nedovoluje, se o své nejbližší postarat, nepřetržitě celý den a noc, vymyslela různá řešení, těchto obtížných životních situací.

o   Denní stacionář– je řešením pro ty, kteří chtějí mít svého blízkého doma, ale přes den mu nemohou věnovat svou péči. Proto dobu, kdy je zaměstnaný člověk v práci, tráví senior v zařízení, které funguje přes den. Většinou se jedná o staršího člověka, který je, ještě částečně, aktivní.

Proto je mu nabídnuto
–         kondiční cvičení
–         trénování paměti
–         rukodělné práce
–         besedy s hosty

o   Domov pro seniory– jiná situace nastává, když nemá starý člověk nikoho, kdo by se o něho postaral, nebo nechce svým blízkým komplikovat život. V domově pro seniory je postaráno o veškeré jeho potřeby. Je mu nabídnut život, kterému byl zvyklý. Pokud nechce, nemusí se už o nic starat.
–         má zajištěnu celodenní stravu, s ohledem na jeho zdravotní stav, a různé diety
–         má k dispozici, pochopitelně, ubytování, většinou ve dvou nebo třílůžkových pokojích
–         je ochraňováno jeho soukromí
–         zajištěno důstojné zacházení

multi-portal.czSlužbyŘíká se, že každý člověk bude jednou starý.Myslím, že to není, až tak docela, pravda. Spíše jen ten, který bude mít štěstí a osud mu dovolí, ujít delší životní cestu. Buďme ale optimisté a věřme, že právě my to štěstí mít budeme. Každý si určitě představuje, že bude, až...