PC viry – ochrana je snazší, než si myslíte
S příchodem internetu se objevila i jedna nepříjemná věc. Počítačové viry se sice objevily ještě před nástupem internetu, ale tato událost znamenala jejich obrovský rozmach. Z původních hříček a vtípků programátorů se z nich stal nástroj zlodějů, dnes již většina virů slouží k tomu, aby z vás dostala cenná data či peníze.
V současnosti se jako největší hrozba jeví takzvané ransomware. Tyto viry zašifrují pevný disk obvykle neprůstřelnou AES šifrou, čímž zamezí přístupu k datům, aby pak vyžadoval výkupné. K odšifrování a zpřístupnění dat po zaplacení však dojde v menšině případů. Prolomení šifry je nemožné, respektive lze provést u pár typů, kde autor udělal fatální chybu.
Další problémové viry jsou ty, které mají propojenou část pro PC a pro mobil. Umožňují totiž získat přístup k zabezpečovacím kódům bezpečnostní funkce internetového bankovnictví a internetových plateb. Zajisté tyto potvrzovací SMS zprávy banky znáte. Můžete mít sebevíce zavirovaný počítač, ale ke ztrátě peněz nedojde právě díky těmto SMS. Tento typ viru to řeší získáním přístupu k PC i mobilu.
Jak se bránit?
Viry jsou sice čím dál tím sofistikovanější, stejně je na tom ale i operační systém Windows. Dnes jsou již naprostou vzácností viry, které by se do počítače dostaly samy. Téměř vždy si totiž jejich instalaci odklepnete sami. Pokud chce něco v počítači provést změny na nízké úrovni, Windows se vás zeptá, jestli si to přejete. Souhlaste, pouze pokud jste tuto změnu iniciovali sami, případně když je vyplněna kolonka ověřený vydavatel. Také není dobré připojovat flash a extrerní disky, u kterých si nejste jisti jejich bezpečností a původem.
Nelegální software je vždy riziko
Největším problémem jsou takzvané spustitelné .exe soubory. Jsou často používány jako soubory pro instalaci programů. Problém ale je, když program získáte nějakou neoficiální cestou. Nejčastěji se jedná o cracky, které zpřístupní jinak placený program, ale setkat se lze i s instalátory, které imitují běžný program zdarma, například Flash nebo Javu. Častý zdroj infekce v těchto případech je i ulozto.cz, ale klid, videosoubory jsou v tomto neškodné.
Obrana je jednoduchá. Programy získávat jen z ověřených zdrojů, jako jej webová stránka vydavatele, či stránky typu slunecnice.cz. Co se týče nelegálních programů, místo Microsoft Office zkuste Libre Office, který je zdarma. Diplomovou práci v tom sice napíšete jen s obtížemi, pokud ale nepoužíváte pokročilé funkce Wordu, tato varianta zdarma vám také dobře poslouží. Pokud se týče her, nejsem tu od toho, abych vás k něčemu nutil, v tomto případě zvažte koupi nějakého levného, klidně použitého, počítače, který budete používat k „čisté“ práci, jako internetové bankovnictví.
Neotvírejte neznámou poštu
Milionkrát omletá fráze, kterou je ale třeba opakovat stále. Mail, či spíše spam, je totiž nejčastější zdroj počítačových infekcí. Nikdy z mailu neotvírejte soubory .exe, .com a .docm či u kterých vidíte dvě různé přípony. Zde si také uvědomte, že soubor s fotkou či videem vás nikdy nebude žádat o možnost provedení změn ve vašem počítači, proč by to dělal, že?
Antivirus není všespásný, ale obvykle pomůže
I v případě, že se budete vyhýbat všem výše popsaným jevům, je dobré mít na počítači kvalitní antivir. V žádném případě nestahujte antivir nelegálně, kvalitní můžete mít i zdarma a legálně. Mluvím o českém produktu Avast, který se velmi vysoko drží i v mezinárodních hodnoceních. V případě, že chcete za antivirus platit, dobrá volba jsou produkty ruské společnosti Kaspersky, u kterých nenaleznete sezónní výkyvy v kvalitě detekce, jako u jiných placených antivirů.
U antiviru hlavně dbejte na to, aby měl zapnuté rezidentní štíty a vypínejte je jen v případě, že víte, co děláte.