Zadat pár slov do internetového vyhledávače umí každý, ale každý ví, že najít některé specifické věci, jako například návody, je jako hledat jehlu v kupce sena. Pojďme si ukázat pár jednoduchých triků, jak tuto obrovskou kupu zmenšit.

Seznam nebo Google?

Základem je použití vhodného vyhledávače. Nelze říct, který je lepší, obvykle stojí zato zkusit oba, v případě složitějších frází vrací naprosto odlišné výsledky. Obecně – Seznam používejte pro jednodušší vyhledávání v češtině, je totiž zaměřen na česky psaný internet. Chcete-li vyhledávat v libovolném cizím jazyce, případně máte složitější dotaz, použijte primárně Google, lépe reaguje na věci, které si popíšeme dále v textu, a také má lépe vyřešený systém řazení odkazů. Jiné vyhledávače jsou pro běžného uživatele zbytečné.

U obou vyhledávačů je výhodné používat skryté funkce, které vás mohou dostat z milionů výsledků na několik desítek, vyplatí se je tedy znát, navíc nejsou složité.

Omezení na typy stránek či souborů

·         Pokud chcete vyhledávat pouze stránky s koncovkou .cz (vyhnete se tak cizojazyčným stránkám), zadejte spolu s hledaným textem site:cz. Zde je třeba si uvědomit, že se nezobrazí česky psané stránky, které končí na .com, avšak je to menšina webů.

·         Google i Seznam lze využít i k vyhledávání na konkrétních stránkách. Je to výhodné v případě, že znáte dobrou stránku, která nemá žádný nebo má špatný vlastní vyhledávač. Tato funkce využívá opět frázi site:,  například site:wikipedia.org. Před název stránky nepište WWW.

·         Obdobně lze vyhledávat i soubory s určitou příponou. Užitečné je například vyhledávání PDF nebo DOC souborů. Zde použijte frázi filetype:přípona, například filetype:pdf nebo filetype:doc.

Logické spojky – konečně užitečná matematika

Nejspíš jste si všimli, že pokud do vyhledávače zadáte například notebook Lenovo, ve výsledcích dostanete záznamy obsahující nejen frázi notebook Lenovo, ale i pouze notebook a pouze Lenovo. Ve výchozím stavu jsou totiž slova spojeny logickou spojkou OR, což by se dalo přeložit jako a/nebo. To lze ale snadno změnit. Logické spojky zadávejte do vyhledávače vždy VELKÝMI PÍSMENY.

·         Snadno lze vynutit vyhledání všech slov. Místo notebook Lenovo napíšete notebook AND Lenovo. Anglická spojka AND vynutí vrácení pouze těch výsledků, kde jsou na stránce obě slova. Výrazy lze řetězit, můžete zadat například notebook AND Lenovo AND recenze.

·         Mezi nejužitečnější funkce patří vyhledání přesné fráze. Zde stačí dát frázi, kterou chcete vyhledat, do uvozovek. Zatímco notebook AND Lenovo vrátí také výsledek, kde je notebook na začátku stránky a Lenovo na jejím konci, syntaxe notebook Lenovo“ vrátí pouze výsledky, kde jsou tyto slova za sebou a v tomto tvaru.

·         Výše zmíněné uvozovky lze využít i jinak, zamezí totiž vyhledání vyskloňovaných tvarů slov. Učebnicovým případem je vyhledání slova pera. Zde pravděpodobně hledáte psací potřeby, vyhledávače ale vrátí i stránky o státě Peru. Musíme si uvědomit, že jde jen o hloupého robota, který nemá jazykový cit. Není nic jednoduššího, než zadat “pera“, stránky o Peru se již nebudou zobrazovat.

·         Zajisté si oblíbíte také negaci. Pokud budete hledat notebook Lenovo a nechcete, aby se vám zobrazovalo nic, kde je HP, stačí, když do vyhledávače zadáte -HP. Je jedno, jestli použijete mínus z numerické klávesnice, nebo pomlčku z textu.

·         A to nejlepší nakonec. Vše, co jste se právě naučili, lze kombinovat.

Pokud při vyhledávání recenzí notebooku Lenovo nechcete výsledky z internetových obchodů, zadejte notebook AND Lenovo AND recenze -obchod -eshop -shop. Nebo ještě trochu jinak, můžete hledat přesný řetězec notebook Lenovo – “notebook Lenovo“ AND recenze -obchod. Některé magazíny své starší články zveřejňují volně jako pdf, můžete hledat i “notebook Lenovo“ AND recenze filetype:pdf.

Nakonec ještě menší tip. To, co zadáváte do vyhledávače, doporučuji přizpůsobovat tomu, co vám vyhledávač vrací. Je možné, že k vyhledání toho, co chcete, budete potřebovat několik pokusů, ale je to stále výrazně rychlejší než procházet každou stránku zvlášť.

multi-portal.czInternetZadat pár slov do internetového vyhledávače umí každý, ale každý ví, že najít některé specifické věci, jako například návody, je jako hledat jehlu v kupce sena. Pojďme si ukázat pár jednoduchých triků, jak tuto obrovskou kupu zmenšit. Seznam nebo Google? Základem je použití vhodného vyhledávače. Nelze říct, který je lepší, obvykle stojí...